Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych MSWiA oraz MS
I N F O R M A C J A
z posiedzenia Komisji Spraw Wewnętrznych i spotkania z Przewodniczącym KSW
4 grudnia 2013 roku na terenie Sejmu RP odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Wewnętrznych, poświęcone rozpatrzeniu sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji… oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1497), przewidującego w szczególności zmniejszenie do 80 % uposażenia żołnierzy i funkcjonariuszy w okresie przebywania na zwolnieniach lekarskich. W obradach KSW wzięli udział przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych: Grzegorz Nems i Tomasz Krzemieński (NSZZ Policjantów), Mariusz Tyl (NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej), Czesław Tuła (NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa), Krzysztof Oleksak (Związek Zawodowy Strażaków „Florian”), Krzysztof Hetman (NSZZ Pracowników Pożarnictwa), a ponadto Robert Osmycki z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” oraz Marian Babuśka z Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych MON.
Posiedzenie KSW zostało poprzedzone spotkaniem przewodniczącego komisji posła Marka Wójcika (PO) i przewodniczącego podkomisji nadzwyczajnej posła Tomasza Szymańskiego (także PO) z ww. przedstawicielami strony społecznej oraz wiceprzewodniczącą Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Wiesławą Taranowską. Rozpoczynając spotkanie, przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych podkreślił, że podczas dotychczasowego procesu legislacyjnego dotyczącego projektu ustawy ws. L-4 funkcjonariuszy i żołnierzy wykorzystano według niego wszystkie dostępne zgodnie z regulaminem Sejmu formy dla wyrażenia opinii reprezentantów związków zawodowych. Zdaniem posła Marka Wójcika podczas rozmów z przedstawicielami strony społecznej wyłoniły się dwa obszary możliwe do osiągnięcia kompromisu i uwzględnienia w części lub całości poglądów zaprezentowanych przez FZZSM:
1) odstąpienie od proponowanego w projekcie okresu 182 dni, po którym byłoby możliwe zwolnienie ze służby żołnierza lub funkcjonariusza z powodu choroby;
2) zagwarantowanie przekazania środków z 20 % wynikających ze zmniejszenia uposażenia w okresie choroby w sposób zapewniający, iż środki te trafią do osób pełniących służbę w zastępstwie chorych funkcjonariuszy i żołnierzy.
Przewodniczący KSW podkreślił, że udało się przekonać Ministra Spraw Wewnętrznych do odstąpienia od zmniejszenia do 182 liczby dni, po upływie których można byłoby zwolnić żołnierza bądź funkcjonariusza z powodu choroby. Zapewnił, że podczas obrad komisji osobiście zgłosi poprawkę do projektu w tym zakresie. Poinformował również, że kolejna poprawka będzie dotyczyć wprowadzenia do ustawy mechanizmu sprawozdawczego w odniesieniu do sposobu rozdysponowania środków finansowych z 20 % pochodzących ze zmniejszenia uposażenia w okresie choroby, który to mechanizm ma zapewnić społeczną kontrolę nad wydatkowaniem tych środków. W dyskusji wzięli udział reprezentanci strony społecznej, zwracając uwagę m.in. na wielokrotnie postulowany przez FZZSM okres karencji, podczas którego uposażenie żołnierzy i funkcjonariuszy nie ulegałoby zmniejszeniu, jednak zdaniem posła Wójcika propozycji tej nie da się wprowadzić do projektu ustawy. Przewodniczący KSW oraz przewodniczący podkomisji zauważyli, że proces legislacyjny w sprawie L-4 funkcjonariuszy i żołnierzy nie jest jeszcze zakończony, ponieważ nastąpi drugie i trzecie czytanie projektu ustawy. Jeśli kolejne etapy przebiegną zgodnie z przewidywanym harmonogramem, należy liczyć się z wejściem ustawy w życie w kwietniu 2014 roku.
Wkrótce po godzinie 16.00 rozpoczęło się posiedzenie Komisji Spraw Wewnętrznych. Rozpoczynając je, przewodniczący komisji zauważył, że stanowisko strony społecznej zostało wyartykułowane. Powiadomił obecnych o poinformowaniu związków zawodowych o przyjęciu jednego ze zgłoszonych przez nie postulatów mówiącego o konieczności odstąpienia o zapisu o 182 dniach dopuszczalnego okresu choroby żołnierzy i funkcjonariuszy. Odniósł się również do kwestii potrzeby zagwarantowania, iż środki finansowe pochodzące ze zmniejszenia uposażeń funkcjonariuszy i żołnierzy w okresie choroby trafią do osób pełniących służbę w ich zastępstwie. Z kolei głos zabrał przewodniczący podkomisji, nakreślając „rys historyczny” projektu ustawy ws. L-4. Przypomniał, że w wysłuchaniu publicznym 27 sierpnia 2013 roku wzięło udział 214 osób, które kwestionowały zmniejszenie uposażenia żołnierzy i funkcjonariuszy do 80 %, zmniejszenie do 182 dopuszczalnej liczby dni choroby i nowe zasady ustalania wysokości nagrody rocznej. Następnie o głos poprosił wiceprzewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych pos. Jarosław Zieliński (PiS), który zwrócił uwagę na bardzo liczny udział w wysłuchaniu publicznym przedstawicieli środowiska zainteresowanego ustawą oraz wyraził ubolewanie, że wysłuchanie to nie znalazło odzwierciedlenia w pracach podkomisji. Podkreślił, że projektu ustawy nie da się naprawić, gdyż jest szkodliwa i złożył wniosek o odrzucenie projektu. Za wnioskiem głosowało 7 członków komisji, 15 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Z kolei głos w imieniu własnym i posłanki Krystyny Łybackiej zabrał wiceprzewodniczący komisji poseł Artur Ostrowski (SLD). Poparł on rezygnację ze 182 dni. Kwestia odstąpienia od tego zapisu została oficjalnie zaproponowana przez przewodniczącego KSW i przyjęta przez aklamację. Potem pos. Artur Ostrowski zgłosił poprawkę do proponowanego art. 121b ust. 1 ustawy o Policji, postulując zapis, iż w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim policjant otrzymuje 100 % uposażenia. Za wnioskiem pos. Ostrowskiego głosowało 10 członków komisji, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. W tej sytuacji pos.Ostrowski zgłosił kolejną propozycję, w myśl której art. 121b ust. 1 ustawy o Policji otrzymałby brzmienie: „W okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim przekraczającym 14 dni policjant otrzymuje 80 % uposażenia”. Zwrócił uwagę, że zawarta w tej propozycji 14-dniowa karencja wychodzi naprzeciw postulatom strony społecznej. Do wniosku pos. Ostrowskiego odniósł się reprezentujący na posiedzeniu MSW wiceminister Stachańczyk, stwierdzając, że „tego typu możliwościom służą urlopy dodatkowe”. Następnie wniosek pos. Ostrowskiego został poddany pod głosowanie. Za wnioskiem głosowało 11 członków komisji, 17 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Obydwa wnioski zgłoszone na posiedzeniu KSW przez posła Ostrowskiego będą rozpatrywane na plenarnych posiedzeniach Sejmu jako wnioski mniejszości.
W końcowej części obrad Komisja Spraw Wewnętrznych stosunkiem głosów 18 do 9 przyjęła proponowany tekst ustawy ws. L-4 uwzględniający odstąpienie od 182 dni dopuszczalnego okresu choroby żołnierzy i funkcjonariuszy oraz przyjmujący zapis w zakresie mechanizmów kontrolnych i sprawozdawczych dotyczących sposobu wydatkowania środków finansowych pochodzących ze zmniejszenia uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy przebywających na zwolnieniach lekarskich. Posłem sprawozdawcą projektu ustawy na dalszych etapach procesu legislacyjnego będzie poseł Tomasz Szymański (PO).
Za Federację
Związków Zawodowych Służb Mundurowych:
Tomasz Krzemieńsk