Pan
Andrzej DUDA
Prezydent
Rzeczypospolitej Polskiej
W A R S Z A W A
W imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentujących funkcjonariuszy służb mundurowych, zwracamy się z prośbą o przywrócenie znaczenia i rangi dialogu społecznego prowadzonego pod patronatem Pana Prezydenta.
Apel nasz podyktowany jest niespotykanym wcześniej trybem i sposobem wprowadzenia kontrowersyjnych zapisów w Rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (druk nr 1061) - w zakresie dotyczącym wprowadzenia rozwiązań zapewniających w znacznym zakresie zniesienie uprawnień emerytalnych związanych z pracą w aparacie bezpieczeństwa PRL przez ustalenie na nowo świadczeń emerytalnych i rentowych osobom pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.
Stanowczo i zdecydowanie podkreślamy, że nie stajemy w obronie „przywilejów emerytalnych związanych z pracą w aparacie bezpieczeństwa PRL”, jednak zaproponowane rozwiązania w myśl przywracania sprawiedliwości społecznej, jednocześnie powodują łamanie zasad legislacyjnych praworządnego Państwa, niwecząc dialog społeczny i jego zdobycze.
Zapisy obecnie procedowanej ustawy w wersji poddanej konsultacji, nie zawierały najbardziej spornych i dyskusyjnych rozwiązań, tzn.:
- katalogu instytucji, w których nawet bycie słuchaczem, lub wielokrotnie już cytowany „jeden dzień służby” oznaczało (zdaniem projektodawców) służbę na rzecz totalitarnego państwa,
- zapisu o wysokości maksymalnej emerytury bądź renty, nie mogącej przekraczać średniej z ZUS, nawet jeżeli jej naliczenie na podstawie innych przepisów przewyższa tę kwotę.
Zgadzając się z ideą wprowadzenia zasad i rozwiązań zgodnych ze sprawiedliwością społeczną, nie możemy pozostać obojętni wobec faktu przeprowadzania tego rodzaju zmian z zastosowaniem swoistej odpowiedzialności zbiorowej, a przede wszystkim z pogwałceniem najbardziej podstawowych zasad dialogu społecznego.
Występujemy w imieniu obrony godności i poszanowania wielu funkcjonariuszy, którzy w wyniku zastosowania proponowanych rozwiązań zostaną potraktowani na równi z prawdziwymi funkcyjnymi aparatu bezpieczeństwa PRL. To właśnie takie zapisy i wprowadzenie ich bez możliwości wypowiedzenia się i konsultacji ze stroną społeczną powodują dużą niepewność, niepokój i rozgoryczenie całego środowiska. Pragniemy poinformować Pana Prezydenta, że sytuacja formacji mundurowych staje się coraz bardziej niestabilna, grożąc w niedalekiej przyszłości poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa publicznego Kraju.
W obecnej sytuacji oraz wobec licznych i niejednokrotnie sprzecznych medialnych informacji, oczekujemy od Głowy Państwa - osoby doskonale znającej specyfikę służb mundurowych - czytelnego sygnału, który pozwoli na ustabilizowanie sytuacji w formacjach mundurowych oraz stanie się niejako gwarantem zachowania praw nabytych dla funkcjonariuszy pełniących służbę.
Panie Prezydencie !
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wyraża szczerą nadzieję, że ewentualne nowe rozwiązania ustawowe dotyczące służb mundurowych, które muszą uzyskać akceptację Pana Prezydenta, będą bezwzględnie poprzedzone rzetelnym i szerokim procesem konsultacyjnym ze stroną społeczną.
Niejednokrotnie już słyszeliśmy, że to właśnie rolą Państwa polskiego jest, w szczególności dbałość o formacje, które zapewniają bezpieczeństwo państwa i obywateli. A troska ta powinna przejawiać się również w sprawiedliwym systemie emerytalnym opartym o stałe zasady gwarantujące należyte zabezpieczenie funkcjonariuszy służących Polsce z narażeniem swojego zdrowia i życia. I właśnie ta sprawiedliwość jak również rzetelność w podejściu do wieloletniej służby szerokiej rzeszy funkcjonariuszy (zarówno tych na zaopatrzeniu emerytalnym, jak i pełniących obecnie służbę) jest podstawowym celem naszych działań.
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych wyraża swoją gotowość do pilnego spotkania z Panem Prezydentem, celem szczegółowego zreferowania sytuacji panującej w służbach mundurowych oraz wypracowania wspólnych rozwiązań pozwalających zlikwidować i wyjaśnić wiele powstałych niejasności w tworzonym prawie. Jako miejsce takiej rozmowy i dyskusji proponujemy, dotychczas pominiętą w procesie dialogu społecznego, Radę Dialogu Społecznego (Podzespół ds. służb mundurowych) lub Forum Dialogu Społecznego MSWiA przy udziale wszystkich związków zawodowych reprezentujących nasze środowisko.
Podjęcie takich rozmów i przyjęcie sprawiedliwych rozwiązań szanujących trud i poświęcenie w służbie dla suwerennej Polski po roku 1990, pozwalając jednocześnie w sposób ostateczny zlikwidować problem świadczeń osób, które "pełniły służbę wyłącznie w organach bezpieczeństwa" zgodnie z zasadami sprawiedliwości społecznej.
Przewodniczący Federacji ZZ SM
Krzysztof Hetman
Do wiadomości:
- Prezes Rady Ministrów
- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Minister Sprawiedliwości