W dniu 5 listopada 2015 po południu nastąpił przejazd komunikacją miejską Berlina do komendy straży pożarnej Hellersdorf w Berlinie. Związkowców FZZ przywitał zastępca komendanta Zbigniew Kozłowski. Zastępca komendanta jest Polakiem z obywatelstwem niemieckim, pochodzący z Grudziądza i polskiej straży pożarnej. Przedstawił prezentację nt. historii straży pożarnej Berlina, struktury organizacyjnej, ilości strażaków i ich zadań
Straż pożarna składa się z trzech formacji: pracowników straży, wolontariuszy i tzw. białych np. pracowników maltańskich. Wszyscy oni niosą pomoc w zdarzeniach do których kierują pracownicy centrum powiadamiania ratunkowego – jeden numer 112. Rocznie w Berlinie jest 1 milion powiadomień rocznie z czego 400 tysięcy powodujących wyjazdy (1,1 tys. dziennie). W zdarzeniach wymagających koordynacji grup rolę dowódcy sprawuje komendant straży pożarnej. Miasto Berlin jest podzielone na trzy dyrekcje: Zachodnią, Północną i Południową. W Berlinie znajduje się 35 zawodowych strażnic, 26 punktów powiadamiania karetek, 58 ochotniczych straży pożarnych, 6 zakładowych jednostek straży i 44 młodzieżowe jednostki przy OSP. W zdarzeniach, które wymagają cięższy sprzęt ratunkowy zajmują się 2 oddziały służby technicznej Federalnej Służby Technicznej – THW.
Straż zarabia na siebie. Za wszystkie interwencje pobierane są opłaty – najczęściej w ramach ubezpieczeń. Jedynie wyjazdy do pożarów są bezpłatne.
Czas pracy strażaków niemieckich wynosi 48 godzin na tydzień. Unijna dyrektywa z 2000 roku zmniejszyła liczbę tygodniową godzin pracy z 56 na 48. A i tak strażaków jest coraz mniej.
Przedstawiciele Ver.di – Arno Dick i Horst Tuttelmann dyskutowali ze związkowcami FZZ o warunkach pracy w straży, czasie pracy, wieku emerytalnego. Związkowcy z Ver.di przeciwstawiają się i blokują zakusy Komisji Europejskiej, która chce od Parlamentu Europejskiego zmiany uregulowania czasu pracy w ten sposób, aby każdy kraj sam ustalał maksymalne pułapy np. 48 godzin tygodniowo i nie włączania dyżuru do czasu pracy.
Dodatkowo wymieniono szczegółowe uwagi w zakresie organizacji służby, sposobu jej funkcjonowania i pełnienia, oraz poruszono sprawę organizacji przyjmowania zgłoszeń, szczególnie w aspekcie zgłoszeń obcojęzycznych, przekazywania i obsługi tych przypadków.
Strażacy berlińscy podkreślili fakt korzystania z najnowszego typu ubrań ochronnych z PBI w porównaniu ze starymi m.in. stosowanymi w Polsce ubiorami Nomex. Przewodniczący Krzysztof Hetman przekazał gospodarzom spotkania okolicznościowe upominki z jubileuszowym medalem 25-lecia NSZZ Pracowników Pożarnictwa.
Spotkanie zakończono zwiedzaniem komendy i strażnicy.