Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
K O M U N I K A T
24 czerwca 2010 roku
W dniu 24 czerwca 2010 roku w siedzibie Komendy Głównej odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Spotkanie rozpoczęto od przedstawienia informacji o przebiegu posiedzenia Prezydium Zarządu Głównego w dniu 11 maja br., podczas którego na roboczo omówiono przygotowania do uroczystości związanych z organizacją XX lecia Związku i uroczystości sztandarowych. Niestety w dniu 19 maja br. na dwa dni przed planowanymi uroczystościami z uwagi na zaistniałą sytuację powodziową na terenie Kraju, w sytuacji gdy wielu naszych kolegów wypełniając ślubowanie naraża swe zdrowie i życie w walce z żywiołem, odwołano planowane uroczystości.
Omawiając zaistniałą sytuację podjęto decyzję o połączeniu w/w uroczystości z Krajowym Zjazdem Sprawozdawczo-Wyborczym, który odbędzie się 13-15 października 2010 roku w OSW Błażejewko (woj. wielkopolskie).
Kontynuując posiedzenie podjęto dyskusję nad zgłaszanymi problemami w zakresie naliczania urlopów oraz rozliczania i ewidencjonowania czasu służby strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach powodziowych – jako próba przeniesienia kosztów działania podczas powodzi na barki strażaków biorących udział w w/w działaniach ratowniczych. Negatywnie oceniono także przypadki służbowych nacisków na dowódców w celu umniejszania liczby osób przewidzianych do wyróżnienia za udział w akcji przeciwpowodziowej oraz prób sztucznego zróżnicowania godzin nadliczbowych pod kątem czynności wykonywanych podczas tej akcji (pismo/protest-w załączeniu).
Dodatkowo podczas posiedzenia omówiono działania Związku w ramach FEDERACJI ZZ SM w tym m.in. cyklu spotkań i wystąpień do ugrupowań politycznych w sprawie uprawnień emerytalnych, wzrostu budżetów formacji mundurowych, kontynuowania programu modernizacji służb mundurowych w zakresie infrastruktury i płac.
Jednocześnie omówiono sygnały dotyczące sytuacji budżetowej Komend Powiatowych/Miejskich wobec wzrostu realnych wydatków poniesionych podczas prowadzonych działań powodziowych.
Powyższe uwagi przedstawiono także podczas spotkania z przedstawicielami Kierownictwa Komendy Głównej - Z-cą Komendanta Głównego PSP st. bryg. Piotrem KWIATKOWSKIM i Z-cą Dyrektora Biura Kadr i Organizacji st. bryg. Stanisławem Rybickim. Powyższe spotkanie i dyskusja (m.in. w temacie wielkości i uprawnień do urlopu dodatkowego dla strażaków pełniących służbę na stanowiskach kierowania) zakończyło posiedzenie Zarządu Głównego.
Podjęto uchwałę o wpisie do Krajowego Rejestru Organizacji Zarządu Jednostki NSZZ Pracowników Pożarnictwa przy KP PSP w Węgorzewie (woj. warm-maz.).
Z Koleżeńskim pozdrowieniem
Krzysztof Hetman
Przewodniczący ZG NSZZ PP
Warszawa dnia 24 czerwca 2010 roku
ZG-I – 12/10
Pan
nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz
Komendant Główny
Państwowej Straży Pożarnej
W A R S Z A W A
Reagując na napływające sygnały, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa
składa stanowczy protest
wobec braku reakcji na wspólne wystąpienie ZZS „Florian” i NSZZ Pracowników Pożarnictwa z dnia 21 maja br., w sprawie wprowadzenia w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, z dniem 19 maja 2010 roku dwuzmianowego systemu służby 24/24h.
Uważamy, że obecna sytuacja stanowi naruszenie zasad efektywnego dialogu społecznego kierownictwa jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej ze związkami zawodowymi, działającymi w strukturach Państwowej Straży Pożarnej, jak również jest naruszeniem m.in. art. 35 i art. 36 k.p.a.
Niezrozumiałym jest dla nas dotychczasowy brak reakcji Kierownictwa służbowego na wskazane problemy, powodujący dalsze pogłębianie się opisywanych nieprawidłowości i niejasności m.in. w zakresie naliczania urlopów oraz rozliczania i ewidencjonowania czasu służby strażaków biorących bezpośredni udział w akcji powodziowej, co budzi sprzeciw całego naszego środowiska.
Uzasadnienie:
W przedmiotowym piśmie z dnia 21 maja 2010 r., prosiliśmy Pana Komendanta o niezwłoczne wyjaśnienie trybu i podstawy prawnej wprowadzenia zmian w systemie pracy podległych Panu strażaków. Prawo do powyższej informacji wynika z art. 28 ustawy o związkach zawodowych.
Wykazywaliśmy, iż oprócz przerzucenia ciężaru prowadzonej akcji przeciwpowodziowej na niższy szczebel dowodzenia, taki tryb zmiany systemu pracy rodzi określone skutki prawno-służbowe. Brak szybkiej reakcji spowodował, że na terenie Kraju, mamy do czynienia z różną interpretacją zapisów prawa i pogłębiającym się chaosem organizacyjnym i informacyjnym w zakresie rozliczania czasu służby.
Aktualnie coraz częstsze stają się przypadki, przeniesienia skutków działań prowadzonych podczas powodzi na barki strażaków biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Przykładem mogą być sformułowania w pismach Komendantów:
- „Czas służby poza rozkładem związany bezpośrednio z działaniami ratowniczymi przeciwpowodziowymi”,
- „służba poza ustalonym grafikiem służb (normalny, comiesięczny grafik służby lub ustalony w oparciu o polecenie Z-cy Komendanta Głównego PSP z dnia 19 maja 2010 r. podpisane przez nadbryg. Janusza Skulicha)”
- „czynności związane z bezpośrednim usuwaniem skutków powodzi lub zabezpieczaniem miejsc zagrożonych powodzią poprzez układanie worków, wzmacnianie obiektów hydrologicznych, ewakuację itp. – z wyłączeniem osób tylko patrolujących zagrożone miejsca.)”
Notujemy również na terenie Kraju przypadki służbowych nacisków na dowódców, by umniejszali oni liczbę osób przewidzianych do wyróżnienia za udział w akcji przeciwpowodziowej oraz prób sztucznego zróżnicowania godzin nadliczbowych pod kątem czynności wykonywanych podczas tej akcji.
W szerokim odbiorze jest to m.in. skutek prezentowanego lekceważącego stosunku do obowiązujących norm współpracy z organizacjami związkowymi oraz dowolności interpretacyjnej przepisów prawa w zakresie czasu służby.
Naszym zdaniem, faktów bezsprzecznego łamania prawa, nie można tłumaczyć prowadzeniem szeroko zakrojonej akcji ratowniczej. Jako formacja ratownicza powinniśmy być zawsze do takiej ewentualności przygotowani, zarówno pod względem operacyjno-taktycznym, jak również merytoryczno-organizacyjnym.
Działania te w ocenie szerokiej rzeszy funkcjonariuszy odbierane są wprost, jako nieprawidłowe i nieuprawnione działania strony służbowej, a niejednokrotnie jako celowo zamierzone.
Wobec powyższego apelujemy i ponownie wnioskujemy do Pana Komendanta o udzielenie odpowiedzi na pismo z dnia 21 maja br. i podjęcie w trybie pilnym rzeczywistego dialogu społecznego.
Jednocześnie informujemy, iż w przypadku dalszego nieuwzględniania przedstawianych przez Związki Zawodowe uwag i wniosków, podjęte zostaną działania, zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Podkreślamy, że jedynym celem niniejszych pism kierowanych do Pana Komendanta jest jak najszybsze uregulowanie i ujednolicenie sprawy rozliczania czasu służby strażaków biorących udział w akcji przeciwpowodziowej. Natomiast strażacy biorący bezpośredni udział w akcji przeciwpowodziowej zasługują i oczekują na rzetelne i jednolite w skali kraju rozliczenie czasu służby, a to wymaga szybkiej interwencji Pana Komendanta.
Z upoważnienia
Przewodniczący ZG NSZZ P
(-) Krzysztof Hetman