KOMENDA GŁÓWNA
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Warszawa, dnia 1 września 2009 r
BS-I-0754/30-2/09
Pan
Krzysztof HETMAN
Przewodniczący Zarządu Głównego
Niezależnego Samorządnego
Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa
W odpowiedzi na pismo znak ZG-I-1 la/09 z dnia 20 sierpnia 2009 r. dotyczące kwalifikacji wymaganych na stanowisku dowódcy zmiany uprzejmie wyjaśniam, co następuje.
Zgodnie z przypisem 5 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2009 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 54, poz. 448), na stanowiskach oficerskich dowódcy zmiany i zastępcy dowódcy zmiany wymagane jest posiadanie kwalifikacji, o których mowa w art. 36 ust. 3 lub ust. 4 pkt 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej.
Z treści cytowanego wyżej przypisu w sposób jednoznaczny wynika, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska dowódcy zmiany jak również zastępcy dowódcy zmiany są takie same. Każde z tych stanowisk może zajmować strażak, który posiada kwalifikacje wymienione w art. 36 ust. 3 lub ust. 4 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 5, ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.). Użyty bowiem we wprowadzeniu do wyliczenia w art. 36 ust. 4 zwrot „z zastrzeżeniem ust. 5" stanowi integralną część tego przepisu, zaś ust. 5 stanowi „Stanowiska oficerskie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi mogą zajmować strażacy posiadający wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają tytuł zawodowy technika pożarnictwa i ukończyli przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a.". Gdyby wolą racjonalnego prawodawcy było wyłączenie cytowanego wyżej zastrzeżenia w odniesieniu do dowódcy zmiany i zastępcy dowódcy zmiany taki zapis musiałby się znaleźć w powyższym rozporządzeniu. Wprowadzenie takiego wyłączenia wymagałoby jednak zmiany treści art. 36 ust. 4 i/lub 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, gdyż przepis niższej rangi (w niniejszym przypadku umiejscowiony w rozporządzeniu) nie może być sprzeczny z przepisem wyżej rangi (ustawy).
Ponadto, w świetle § 26 ust. 1 pkt 3, § 22 ust. 1 pkt 1 i § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. Nr 111, poz. 1311, z późn. zm.) dowódca zmiany jest uprawniony do kierowania interwencyjnego, które stanowi jeden z typów kierowania w czasie działania ratowniczego, co przesądza, że omawiane stanowiska związane są z kierowaniem działaniami ratowniczymi, a nie tylko z działaniami administracyjnymi. Wprawdzie stanowisko zastępcy dowódcy zmiany nie zostało aktualnie jeszcze uwzględnione w powyższym rozporządzeniu, ale również wydaje się należeć do stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, do których ma zastosowanie art. 36 ust. 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
Jak zatem wynika z powołanych wyżej przepisów, stanowiska oficerskie dowódcy zmiany i zastępcy dowódcy zmiany może zajmować strażak, który albo posiada co najmniej tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskał uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego - inżyniera pożarnictwa, albo posiada wykształcenie wyższe o kierunku przydatnym w Państwowej Straży Pożarnej oraz tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskał uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa w toku postępowania o uznanie, nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej, kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego technika pożarnictwa i ukończył przeszkolenie zawodowe, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
Niezależnie od powyższego, zwracam uwagę, że - zgodnie z § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2009 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej oraz z załącznikiem nr 6 do niego - do dnia 31 grudnia 2013 r. możliwe jest mianowanie strażaka na stanowisko aspiranckie zastępcy dowódcy zmiany bez konieczności ukończenia przeszkolenia zawodowego, o którym mowa w art. 53 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
z poważaniem
Komendant Główny
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Z up.
st.bryg.mgr inż. Piotr Kwiatkowski
Zastępca Komendanta Głównego