KOMENDANT GŁÓWNY
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Warszawa dnia 10 lipca 2009 r.
BK-IV-0754/8/09
Pan
Krzysztof HETMAN
Przewodniczący
Zarządu Głównego
Niezależnego Samorządnego
Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
Odpowiadając na pismo znak ZG-I-11/09 z dnia 16 czerwca 2009 r. w sprawie ujednolicenia interpretacji i stosowania przepisu kwalifikacyjnego informuję, co następuje:
-
Odnośnie podjęcia zdecydowanych kroków w celu „...ujednolicenia interpretacji i stosowania przepisu (kwalifikacyjnego) w skali całego kraju..." -obowiązujące aktualnie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2009 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacjach Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 54 poz 448), jest jednoznaczne, a ze strony komendantów wojewódzkich PSP jako zatwierdzających regulaminy organizacyjne komend powiatowych (miejskich) PSP, nie dotarły do KG PSP sygnały o potrzebie wprowadzania dodatkowych regulacji i interpretacji w tym zakresie. Informuję ponadto, że pismem z dnia 8 kwietnia 2009 r. znak BK-IV-0754/5/09 skierowanym do KW PSP przekazano założenia do tworzenia regulaminów organizacyjnych komend powiatowych (miejskich) PSP wraz z tabelą zawierającą przykładową liczbę etatów dowódczych (oficerskich i aspiranckich) na zmianie służbowej.
-
Odnośnie stawiania wymogu imiennego uzgadniania stanowisk na szczeblu wojewódzkim informuję, że zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 oraz Nr 18, poz. 97), mianowanie lub powołanie strażaka na określone stanowisko służbowe jest uzależnione od posiadanego wykształcenia ogólnego, kwalifikacji pożarniczych
oraz stażu służby albo pracy. W związku z tym, przy ustalaniu regulaminu organizacyjnego, kierownik jednostki dysponuje tu swobodą, ograniczoną przepisami (rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 lipca 2006 r. w sprawie ramowej organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej (miejskiej) Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 143 poz 1037) oraz rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2009 r. w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacjach Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 54 poz 448)). W związku z powyższym, uzgadnianie regulaminu, nie powinno obejmować imiennego uzgadniania stanowisk. -
Odnośnie mianowania strażaków zajmujących dotychczas stanowisko starszego dyspozytora informuję, że zgodnie z §4 ust. 3 wzmiankowanego wyżej rozporządzenia w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych PSP, strażacy mianowani na stanowiska służbowe, które na mocy niniejszego rozporządzenia podlegają likwidacji, z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przenoszeni są na stanowiska równorzędne pod
względem grupy zaszeregowania, nawet jeżeli nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych dla tych stanowisk, określonych w rozporządzeniu lub stosownie do posiadanych kwalifikacji, mogą zostać przeniesieni na stanowiska wyższe.
Należy stwierdzić, że ustawa o PSP nie daje możliwości mianowania strażaka na czas określony, dlatego też działania takie, należy uznać jako wykraczające poza przepisy wyżej wymienionej ustawy.
Jednocześnie informuję, że powyższa problematyka, była jednym z tematów spotkania Komendanta Głównego PSP z komendantami powiatowymi (miejskimi) PSP w Kielcach w dniach 17-18 czerwca 2009 r., zostanie też poruszona podczas najbliższej narady z komendantami wojewódzkimi PSP.
Komendant Główny
PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
Z up
st.bryg.mgr inż. Piotr Kwiatkowski
Zastępca Komendanta Głównego