Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych
MSWiA oraz MS
Warszawa, 20 maja 2009 r.
KOMUNIKAT
W dniu 20 maja 2009 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli kierownictwa MSWiA, przedstawicieli wszystkich służb mundurowych związków zawodowych zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ , Solidarność”.
Podczas spotkania poddano analizie punkty sporne ustalone w dniu 12 maja br. do założeń systemu emerytalnego służb mundurowych:
Wstępnie ustalono, że:
-
funkcjonariusze będący w służbie na dzień wejścia w życie nowej ustawy emerytalnej zachowują dotychczasowe uprawnienia z możliwością wyboru nowego systemu;
-
emerytura dla wszystkich funkcjonariuszy po wejściu w życie nowych rozwiązań wynosić będzie 45% po 20 latach służby. Strona służbowa przedstawiła propozycję 40%,a strona związkowa 5 0%. Po dyskusji i przedstawieniu argumentów, strony ustaliły zakładaną wysokość na poziomie 45%.
-
za każdy kolejny rok służby ponad 20 lat wysokość podstawy wymiaru będzie wynosić 3% aż do maksymalnego wymiaru w wysokości 85% podstawy.
-
pomimo podtrzymywania początkowo propozycji MSW i A, aby podstaw wymiaru emerytury była l/36 uposażenia, ustalono, że podstawa wymiaru emerytury dla nowo przyjętych funkcjonariuszy po wejściu w życie ustawy, winna wynosić 1/12 uposażenia
-
zwiększenie emerytury z tytułu inwalidztwa dla nowo przyjętych funkcjonariuszy powinno wynikać z przepisów, które szczegółowo określają kategorie inwalidztwa i zasady ich orzecznictwa kwestia ta pozostaje do dalszej dyskusji.
Strona związkowa opowiedziała się za zwiększeniem dodatku z tytułu wysługi lat powyżej 20 lat służby ( 1% za każdy rok służby), proponując przeprowadzenie symulacji kosztów zmian w tym zakresie, a także za zmianą waloryzacji emerytur na placową powiązaną ze wzrostem uposażenia w danym roku.
Kolejne spotkanie zespołu odbędzie się 8 czerwca 2009 roku.
Za Federację
Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Antoni DUDA