Zarząd Główny
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego
Pracowników Pożarnictwa
S T A N O W I S K O
PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa
Prezydium Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa po zapoznaniu się z napływającymi uwagami i opiniami, wyraża głęboką dezaprobatę i sprzeciw wobec przedstawionych przez Kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Założeń do projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych”. Jednoznacznie należy stwierdzić, iż w obecnym kształcie założenia są ze wszech miar szkodliwe dla całej formacji i nie powinny być w tej formie przyjęte.
Ze względu na złożoność i niejednoznaczność przedstawionych propozycji i rozwiązań nie jest możliwe w tak krótkim czasie wniesienie uwag dotyczących przedłożonego projektu, tym bardziej wobec łamania fundamentalnej konstytucyjnej zasady zaufania obywatela do państwa prawa oraz nie działania prawa wstecz.
Uważamy iż, wszyscy, którzy rozpoczęli służbę przed wejściem w życie nowego systemu emerytalnego powinni mieć prawa emerytalne według dotychczasowych zasad, bez tworzenia podziałów ze względu na rok przyjęcia do służby i rok urodzenia. Przyjęcie do służby odbywało się w określonych warunkach, na jakie decydował się każdy funkcjonariusz do danej służby. Jeżeli wprowadzenie nowego systemu wiąże się ze zmianą tych warunków, i wprowadzeniem sztucznych i niesprawiedliwych podziałów, nie liczących się z ludźmi będącymi już w służbie, to należy bezwzględnie liczyć się ze zwiększeniem odejść. Dotyczyć to będzie zarówno funkcjonariuszy posiadających uprawnienia emerytalne, jak i tych bez takich uprawnień. W takim przypadku ich odejście spowoduje konieczność wypłaty dziesiątków tysięcy zł na świadczenia społeczne. Czy formacja mundurowa jest na to przygotowana? Jakie są koszty przyjęcia nowych funkcjonariuszy, ich umundurowania i wyszkolenia? Jaki jest okres szkolenia przed możliwością powierzenia podstawowych obowiązków? Co z czasem służby po masowych odejściach? Jakie są szanse odzyskania nadgodzin, gdy już teraz nie ma takiej możliwości?
Są to jedne z podstawowych pytań jakie pomysłodawca winien sobie postawić przy przedstawianiu tak daleko idących założeń reformy.
Ponadto brak jednoznacznego określenia zasad starych warunków emerytalnych wzbudza w szeregach funkcjonariuszy głęboki niepokój. Bo czy stare zasady oznaczają dokładnie takie zasady jakie obowiązują na dzień dzisiejszy, czy będą też planowane dalsze modyfikacje i zmiany ?
W ocenie Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa przedstawione założenia w znaczący sposób przełożą się na utratę zaufania funkcjonariuszy do państwa, wraz z powstawaniem poczucia frustracji i poczuciem krzywdy, zwiększając odejścia ze służby. Spowoduje to destabilizację wszystkich służb, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Państwa i jego Obywateli.
Jednocześnie informujemy, wychodząc naprzeciw napływającym wnioskom i żądaniom funkcjonariuszy, iż w ramach wspólnej akcji służb mundurowych, i zgodnie z propozycją Komisji Negocjacyjnej ZG NSZZ Policjantów, istnieje możliwość wzięcia udziału w pikietach organizowanych w dniu 19 lutego 2009 roku w Gdańsku oraz Krakowie.
Prosimy poszczególne Zarządy Wojewódzkie o zebranie informacji i przesłanie wiadomości o chęci wzięcia udziału w pikiecie. Odpowiedzialnymi za przekazanie informacji są przewodniczący zarządów wojewódzkich NSZZ PP. Informację proszę przesłać do Zarządu Głównego NSZZ PP w terminie do dnia 11 lutego br. W przypadku pozytywnej odpowiedzi proszę o podanie liczby uczestników oraz miejsca (Kraków lub Gdańsk). Powyższe informacje będą niezbędne do zgłoszenia pikiety zgodnie z ustawą - prawo o zgromadzeniach (Dz.U. 1990 r., nr 51, poz. 297, z późn.zm.). Szczegóły w zakresie organizacji zostaną przekazane przez organizatorów w odrębnych komunikatach.
Wspólnym interesem wszystkich związków zawodowych służb mundurowych są połączone działania w obronie posiadanych praw. Mając na uwadze powyższe fakty, w celu ochrony żywotnych interesów naszego środowiska zawodowego, NSZZ Pracowników Pożarnictwa podejmie wspólne działania, wraz z organizacjami związkowymi skupionymi w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, zrzeszającej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, które uniemożliwią wprowadzenie do ustawy przedstawionych założeń.
Przewodniczący ZG NSZZ PP
(-)Krzysztof Hetman