F E D E R A C J A S M
W dniu 3 lutego 2009 roku odbyło się posiedzenie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych poświęcone założeniom do zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.
- Komunikat/Stanowisko Federacji SM
Warszawa, 03 lutego 2009 roku.
KOMUNIKAT
W dniu 3 lutego 2009 roku odbyło się posiedzenie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych poświęcone założeniom do zmiany ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.
Federacja przyjęła poniższe stanowisko:
- Po raz kolejny decydenci rządowi (MSWiA) w sposób arogancki traktują środowisko służb mundurowych oraz reprezentujące ich organizacje związkowe. Wcześniej, dla osiągnięcia krótkowzrocznego efektu politycznego, całkowicie pominięto dialog społeczny w tak istotnej sprawie jak zmiana dotychczasowego systemu emerytalnego dla kilkuset tysięcy funkcjonariuszy odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa Państwa. Obecnie oczekuje się stanowiska związków zawodowych w powyższej sprawie, wypracowanego w terminie 7 dni co stanowi jednostronne złamanie ustawy o związkach zawodowych.
- Federacja oczekuje wyznaczenia terminu spotkań konsultacyjnych, celem wyjaśnienia intencji ustawodawcy oraz urealnienia danych statystycznych podanych w projekcie założeń.
- Uwagi związków zawodowych zostaną przedstawione w terminie ustawowym, licząc od daty ostatniego spotkania konsultacyjnego, które winno zakończyć się podpisaniem wspólnego protokołu uzgodnień.
- Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych jako reprezentacja apolitycznych służb mundurowych w poczuciu własnej odpowiedzialności nie może wyrazić zgody na bezkrytyczne obniżanie stanu bezpieczeństwa Państwa, czy degradacji prestiżu służby funkcjonariuszy państwowych. Nasza odpowiedzialna postawa nabiera szczególnego znaczenia w okresie stanu kryzysu finansów Państwa oraz braku perspektywy naboru do służb nowych funkcjonariuszy.
- W dniu 6 lutego 2009 roku przedstawiciele Związków Zawodowych Służb Mundurowych zrzeszonych w Federacji spotkają się z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Panem Aleksandrem Szczygło w celu zaprezentowania wspólnego stanowiska związków zawodowych. Po spotkaniu przewidziana jest konferencja prasowa.
Przewodniczący ZK ZZS „Florian” Przewodniczący KKW NSZZ FSG
Wiesław Puchalski Jacek Zakrzewski
Przewodniczący ZG NSZZ PP Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów
Krzysztof Hetman Antoni Duda
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
Bronisław Ogonek-Obierzyński
Do wiadomości:
1. Wiceprezes Rady Ministrów - Minister Spraw Wewnętrznych
i Administracji - Grzegorz Schetyna
2. Minister Sprawiedliwości – Andrzej Czuma
3. Minister Obrony Narodowej – Bogdan Klich
4. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Adam Rapacki
5. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Zbigniew Sosnowski
6. Komendant Główny Policji – gen. insp. Andrzej Matejuk
7. Komendant Główny Straży Granicznej – ppłk Leszek Elas
8. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz
9. Dyrektor Generalny Służby Więziennej
- Pismo/odpowiedź w sprawie założeń emerytalnych
Warszawa, 03 lutego 2009 roku
Gabinet Polityczny
Ministra SWiA
W odpowiedzi na pismo nr GPM-12/09 z dnia 30 stycznia 2009 roku, dotyczącego założeń projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych, informujemy, że uwagi dotyczące projektu przekażemy w ustawowym terminie zgodnie art. 19 ust. 2. - ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.
Ze względu na złożoność i niejednoznaczność przedstawionych propozycji i rozwiązań, koniecznym staje się zorganizowanie spotkania konsultacyjnego w celu wyjaśnienia intencji ustawodawcy w przekazanym projekcie, wprowadzającym fundamentalne zmiany rozwiązań emerytalnych dla funkcjonariuszy Policji , Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, ABW ,CBA, AW oraz Służby Więziennej.
Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych
art. 19 ust. 2. Organy władzy i administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego kierują założenia albo projekty aktów prawnych, o których mowa w ust. 1, do odpowiednich władz statutowych związku, określając termin przedstawienia opinii nie krótszy jednak niż 30 dni. Termin ten może zostać skrócony do 21 dni ze względu na ważny interes publiczny. Skrócenie terminu wymaga szczególnego uzasadnienia. Bieg terminu na przedstawienie opinii liczy się od dnia następującego po dniu doręczenia założeń albo projektu wraz z pismem określającym termin przedstawienia opinii. Nie przedstawienie opinii w wyznaczonym terminie uważa się za rezygnację z prawa jej wyrażenia.
Oczekujemy przyjęcia propozycji pilnego spotkania konsultacyjnego.
Przewodniczący ZK ZZS „Florian” Przewodniczący KKW NSZZ FSG
Wiesław Puchalski Jacek Zakrzewski
Przewodniczący ZG NSZZ PP Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów
Krzysztof Hetman Antoni Duda
Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
Bronisław Ogonek-Obierzyński