Federacja Związków Zawodowych Służb
Mundurowych MSW oraz MS
Warszawa, 12 czerwca 2014 roku
F-20/2014
KOMUNIKAT
12 czerwca 2014 roku w budynku MSW w Warszawie odbyło się spotkanie Ministra Spraw Wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i Sekretarza Stanu w MSW Piotra Stachańczyka z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W spotkaniu uczestniczył także pełnomocnik Ministra Spraw Wewnętrznych do kontaktów ze związkami zawodowymi Jakub Bednarek.
Podczas spotkania Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych reprezentowali:
-
Grzegorz Nems - Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
-
Tomasz Krzemieński - Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów;
-
Józef Partyka - Wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów,
-
Mariusz Tyl - Przewodniczący KKW NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej;
-
Marcin Kolasa - Wiceprzewodniczący KKW NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej;
-
Krzysztof Oleksak - Przewodniczący ZK Związku Zawodowego Strażaków "Florian";
-
Krzysztof Hetman - Przewodniczący ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa;
-
Zbigniew Głodowski – Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa;
-
Bolesław Groński – Sekretarz Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
Spotkanie było reakcją na wniosek Federacji z dnia 7 maja 2014 roku skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie wygłoszonej w expose z 18 listopada 2011 roku deklaracji wprowadzenia podwyżek płac dla funkcjonariuszy i żołnierzy pod koniec obecnej kadencji Parlamentu. Agenda spotkania została poszerzona o tematy związane z pakietem ustaw dotyczących zwolnień lekarskich, komisji lekarskich oraz zasad naliczania uszczerbku na zdrowiu powstałego w związku ze służbą. Dyskutowano także na temat wprowadzenia we wszystkich służbach progresywnego dodatku stażowego oraz informacji nt. funkcjonujących obecnie trzech systemów naliczania emerytury, w tym niesprawiedliwego w ocenie strony związkowej traktowania funkcjonariuszy przyjętych do służby po 01 stycznia 1999 roku.
Odnosząc się do kwestii wzrostu uposażeń dla funkcjonariuszy, Minister Spraw Wewnętrznych poinformował o sytuacji budżetowej z tym związanej, w kontekście warunków stawianych przez Komisję Europejską. Ze względu na te uwarunkowania zdaniem ministra na dzień dzisiejszy nie jest możliwa realizacja postulatów związkowych w zakresie waloryzacji płac w roku bieżącym i przyszłym, do czasu zdjęcia przez Komisję Europejską procedury nadmiernego deficytu budżetowego wymuszającego zamrożenie płac w sferze budżetowej. Wzrost uposażeń może być rozważany jedynie w ramach istniejących funduszy płac poszczególnych służb. Na kolejne spotkanie w zakresie płac, poświęcone m.in. rozważeniu możliwości realizacji w roku 2015 zapowiedzi zawartej w expose premiera, umówiono się na przełom lipca i sierpnia br., w momencie opracowania wstępnego projektu budżetu.
Odnosząc się do tematu „L4”, Minister Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o spotkaniu, podczas którego omówiono zasady funkcjonowania nowych rozwiązań i o opracowaniu w ramach poszczególnych formacji szczegółowych wytycznych w tym zakresie. Dodatkowo poinformował, iż powstałe z tego tytułu „oszczędności” mają trafić na fundusz nagrodowy z przeznaczeniem dla funkcjonariuszy pełniących służbę w zastępstwie nieobecnych z powodu choroby. W tym zakresie zarówno ministerstwo, jak i strona społeczna powinny sprawować nadzór i kontrolę.
Jeśli chodzi o zmiany w zakresie zasad naliczania dodatku stażowego postulowane przez stronę społeczną, Minister Spraw Wewnętrznych uznał je za dobry pomysł, możliwy jednak do realizacji dopiero po otrzymaniu szczegółowej analizy i symulacji wprowadzenia takich rozwiązań od szefów poszczególnych służb.
Odnosząc się do postulatu możliwości wprowadzenia kolejnego wieloletniego programu modernizacji służb, Minister Bartłomiej Sienkiewicz wyraził pogląd, iż w obecnych realiach nie jest możliwe uchwalenie przez Parlament nowej ustawy modernizacyjnej.
Kończąc spotkanie, podjęto dyskusję nad problemem negatywnego medialnego przekazu w odniesieniu do funkcjonariuszy. Minister zwrócił się z apelem o aktywne włączenie się związków zawodowych w rozwiązywanie tych problemów oraz wspólne działania, które będą się przyczyniały do poprawy wizerunku funkcjonariuszy.
Uzgodniono również, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z udziałem wiceministra Grzegorza Karpińskiego, szefów służb i przedstawicieli związków zawodowych, na którym zapadną szczegółowe ustalenia w zakresie dodatku stażowego.
Federacja ZZ SM
/-/ podpisy